Jak prawidłowo korzystać z lodówki?

/

Lodówka to jedno z podstawowych urządzeń domowych. Służy przede wszystkim do przechowywania produktów spożywczych. Warto jednak pamiętać, że od tego, jak ułożysz przechowywane w lodówce produkty spożywcze, zależy w dużej mierze twoje zdrowie.

Odpowiednie rozłożenie poszczególnych produktów wpływa także na ich jakość.

Właściwe układanie produktów spożywczych w lodówce

W każdej lodówce znajdują się półki, na każdej z nich może być inna temperatura. Odpowiednie rozłożenie produktów spożywczych to gwarancja bezpieczeństwa i wygody.

a) Górna półka – w tym miejscu najlepiej przechowywać dżemy, powidła, mleko, kefiry oraz jogurty. Na niższych półkach z reguły jest zimniej, a niskie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii gnilnych, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

b) Środkowa półka – tutaj najlepiej umieszczać produkty, które posiadają krotki termin przydatności do spożycia, m.in. białe sery, twarożki, pokrojoną wędlinę. Produkty te można trzymać do kilku dni, odpowiednio zabezpieczone. Można tu także umieszczać domowe potrawy, np. garnek z zupą, nie zapominaj jednak o tym, aby go przykryć.

c) Szuflady w dolnej części lodówki – w szufladach temperatura wynosi około 10 stopniu Celsjusza, jest tam także stosunkowo wysoka wilgotność, dlatego też w szufladach warto umieszczać owoce i warzywa, nie zapominając przy tym, że te mniej trwałe mogą być przechowywane nie dłużej niż dwa dni, w dodatku bez mycia, natomiast warzywa, np. sałatę czy szczypiorek, do kilku dni. Jeśli warzywa znajdują się w opakowaniu, należy zadbać o to, aby nie było ono szczelnie zamknięte – brak dostępu powietrza może spowodować, że azotany zamieniają się w niebezpieczne azotyny. W szufladach można także umieszczać twarde sery – doskonale dojrzewają.

Jedzenie w lodówce

d) Półki boczne – tutaj warto przechowywać oleje roślinne, najlepiej w szklanych butelkach, ewentualnie w słoikach. Na bocznych półkach należy także ustawiać słoiki z przetworami, soki w kartonach, butelki z ketchupem lub majonezem, chrzan itp. Na drzwiach lodówki zazwyczaj umieszczany jest pojemnik na jajka, można je tam przechowywać do trzech tygodni, koniecznie nieumyte – skorupka posiada naturalną ochronę przed niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Należy ponadto zwrócić uwagę na to, aby potrawy surowe nie znajdowały się obok gotowanych lub przetworzonych, należy umieszczać je na oddzielnych półkach.

Nie zapominaj!

Gotową żywność można przechowywać w lodówce do trzech dni. Zamrażać można produkty, które będą poddawane dalszej obróbce w postaci gotowania lub smażenia – w czasie rozmrażania uaktywniają się drobnoustroje, które giną podczas obróbki termicznej.

Żywność w pojemnikach i opakowaniach

W lodówce jest dość suche powietrze, dlatego też warto umieszczać produkty spożywcze w specjalnych pojemnikach, pergaminie lub folii plastikowej bądź aluminiowej.

Pojemniki do przechowywania żywności

W lodówce krąży stosunkowo suche powietrze. Żeby jedzenie się nie zeschło, przechowuj je w pojemnikach, specjalnym pergaminowym papierze i folii plastikowej. Należy przy tym pamiętać, że folia nie przepuszcza powietrza i na produktach może tworzyć się pleśń, dlatego też jest to rozwiązanie na krótki okres.