5 powodów, dla których czystek jest lepszy od zielonej herbaty

/

Czystek ostatnio zdobywa sobie wielką popularność, ale ten naturalny antybiotyk i antyperspirant cały czas jeszcze jest stosunkowo słabo znany w naszym kraju. Warto się z nim zapoznać, bo ta roślina już w 1999 roku została określona mianem rośliny roku i od tego czasu po napar z czystka sięga coraz więcej osób.(http://centrumwitalnosci.pl/cistus-incanus-na-wirusy-i-bakterie_ylue.a)

1. Antyoksydant wspomagający układ immunologiczny

Pierwszym powodem, dla którego warto sięgać po czystek, są zawarte w nim polifenole. Związki fenolowe to taki substancje, które przede wszystkim wzmacniają naszą odporność poprzez działanie w charakterze dla antyoksydantów. Mówiąc prościej, poprzez zapobieganie zniszczeniom powodowanym przez wolne rodniki pozwalają organizmowi na podjecie napraw wywoływanych innymi czynnikami oraz po prostu upływającym czasem. Wolne rodniki sprzyjają wszystkiemu od boreliozy po drożdżycę, a nawet choroby cywilizacyjne. Komórki dzięki polifenolom są w znacznej mierze chronione i nie trzeba się bać ich działania. Czystek jest pod tym względem wyraźnie skuteczniejszy od zielonej herbaty.

2. Brak substancji psychoaktywnych

Zielona herbata posiada wiele substancji psychoaktywnych, na przykład teinę oraz teobrominę. Są one raczej delikatne, ale mimo wszystko nie wolno ich podawać niektórym osobom, ludziom starszym i kobietom w ciąży. Czystek jest wolny od takich substancji, chociaż dla upewnienia się, że nie będzie brakowało w nim także substancji pomocnych, konieczne jest wybieranie dobrego suszu opartego o listki i kwiaty. W czasie picia czystka można zauważyć tylko delikatne uczucie suchości w ustach, co jest jednak zjawiskiem normalnym i w pełni pożądanym.

3. Walka z metalami ciężkimi

Nasze organizmy są otoczone metalami ciężkimi unoszącymi się nawet w powietrzu, a wręcz wszechobecnymi w wodzie i jedzeniu. Niewielkie ilości takich metali są zbędne, ale ich dawki przyjmowane we współczesnym świecie są gigantyczne. Czystek pomaga wypłukiwać kumulujące się w organizmach złogi rtęci, kadmu i ołowiu, co odciąża nas na co dzień i poprawia ogólny stan zdrowia. Żeby był skuteczny, musi oczywiście pochodzić z upraw, które nie są zanieczyszczone tego typu substancjami.

4. Lepsza higiena jamy ustnej

Silne właściwości antybakteryjne czystka pozwalają skuteczniej walczyć z próchnicą i ograniczają ryzyko powstania nalotu na zębach. Co ważne, eliminowane dzięki niemu są też bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z naszych ust. Płukanie ust naparem z czystka może być bardzo dobrym nawykiem tym bardziej, że jego wypicie zmienia pH organizmu na bardziej pożądane. Jest to przydatne w szczególności dla osób na dietach odchudzających.

5. Inny zapach ciała

Zjawisko to jest bardzo ciekawe. Najprawdopodobniej dzięki eliminacji toksyn z naszego ciała czystek jest w stanie zmienić jego zapach. Jest to szczególnie wyczuwalne w przypadku osób, które bardzo się pocą. Zapach ich potu jest delikatniejszy i ogólnie woń ich ciała jest wyraźnie przyjemniejsza. I robione jest to od wewnątrz.